Každý to asi pozná. Ideme sa učiť, prípadne robiť nejakú činnosť, ktorá si vyžaduje našu stopercentnú sústredenosť. No nejde to. Začnete myslieť na to, čo budete robiť potom a podobne. Vaša myseľ odrazu začne blúdiť kade tade a neviete ju privolať späť aby rozmýšľala nad tých, nad čím by mala. Aj v takej škole. Vieš, že ak sa sústredíš na maximum, nebudeš sa musieť doma toľko učiť pretože si zapamätáš veľa z hodiny. Alebo pri svojej nesústredenosti prehliadneš dôležité veci, ktoré ti učiteľ rozpráva. Toto všetko sa dá zmeniť a naučiť sa sústrediť. Jediné čo potrebuješ je vôľa chcieť a prečítať si týchto zopár trikov:
Pri učení odíď od všetkého, čo by ťa mohlo vyrušovať
Jedno z najhorších faktorov, ktoré odpútavajú našu pozornosť sú sociálne siete. Pípnutie a následné otvorenie si facebooku alebo instagramu, pozretie si, že kto ti lajkol fotku, prípadne kto dnes navštívi rovnakú žúrku ako ty. Poviete si – zaberie to chvíľku, no odrazu sedíte a scrolujete už dobrú trištvrte hodinu. Tento problém sa dá jednoducho vyriešiť. A to tak, že si necháte telefón v inej miestnosti ako sa učíte, vypnete si hlasitosť. Ak ste mobilný maniak siahnite po aplikáciách, ktoré vám zablokujú telefón na istý čas. Niektoré telefóny to už majú zabudované v systéme.
Naplň si žalúdok
Tiež rovnako zohrávajúcim faktorom pri koncentrácií je smäd a hlad. Ťažko sa vám sústreďuje ak cítite a počujete škvŕkanie v bruchu alebo cítite ako máte vyschnuté hrdlo. Smäd najlepšie zahasí pohár čistej vody.
Rob naraz len jednu jedinú činnosť
Ak robíš len jednu vec naraz, robíš ju na sto percent. Ak už robíš dve činnosti naraz, tak už robíš každú na päťdesiat a podobne. Strácaš koncentráciu, začneš mať stred prípadne paniku. Zrazu aj zistíte, že ste obe veci nedotiahli. Je aj vedecky dokázané, že práca viacerých vecí naraz znižuje vašu produktivitu. Začnite preto myslieť len na tú jednu podstatnú vec -.
Robte si prestávky
Samozrejme tým nemyslím, že desať minút sa budete učiť a štyridsať oddychovať s telefónom. Prestávku medzi učením si dopredu rozvrhnite podľa toho, koľko budete vládať. Je to rovnaké ako pri fyzickom cvičení. Niekedy aj sami cítite, že váš mozog už nevládze, preto ho nepreťažujte a zvoľte prestávku.