S plchmi som doslova vyrastal. Na chate sme ich mali vždy. Prvá vec, ktorú sme museli po zime urobiť, bolo odstránenie škôd ktoré sa im podarilo narobiť. Plch je hlodavec a tak ako všetci jeho príbuzní, miluje keď môže niečo rozhrýzť. Časť vecí si nanosí do hniezda, časť zje a s časťou sa asi len tak hrá. Hlavným problémom je to, že na jeseň sa vám začne do domu, alebo chalupy doslova tlačiť. Toto zviera nezastaví takmer nič. V našom prípade si s ním neporadili moji starí rodičia, ani rodičia. Ja som sa rozhodol, že to zvládnem, no nebolo to vôbec ľahké.
Boj sa začína
Keď som vyšiel na povalu, mohol som krásne vidieť miesta, ktorými sa plchy dostávajú dnu. Na miestach, kde je o trámy opretá strecha, boli vyhryzené diery s priemerom asi tri centimetre. Siahol som po najjednoduchšom riešení, a tým bolo, že som otvory zapenil montážnou penou. Po mesiaci som zistil, že ich nezastavila. Z povaly sa opäť ozývali dobre známe zvuky. Plchy som vyplašil a tento raz som diery zablokoval drevenými doštičkami. Výsledok bol opäť neúspešný, pretože prekonať túto prekážku plchom trvalo asi týždeň.
Pomohol až kov
Nakoniec som vzal kovové doštičky. Pod ne som ešte pripevnil včelárske pletivo. Je to v podstate veľmi hustá sieťka z dosť pevného materiálu. Na ňu som pripevnil spomínané doštičky a všetko okolo poriadne zapenil. Až toto riešenie sa ukázalo ako efektné. Neviem či to plchy vzdali a išli na zimu inde, alebo naozaj nedokázali prekonať takto zabarikádované diery, no hlavné je, že dnes už neničia môj majetok.
Trik na záver
A ešte jedna dobrá rada na záver, ak chcete aby sa tieto hlodavce držali ďalej od vašej povaly, nezabudnite ich neustále vyrušovať. Použite napríklad metlu s dlhou rúčkou, ktorou ich budete plašiť. Alebo po nich môžete hádzať papierové guľôčky. Čím viac im znepríjemníte život, tým menej budú chcieť ostať vo vašom dome. tieto činnosti robte hlavne cez deň, keď spia. To im zjavne vadí najviac. Avšak pozor! Plch sivý je u nás chránený, takže na násilie radšej zabudnite.