Sklerotizácia kŕčových žíl penou patrí medzi najpopulárnejšie druhy zákrokov tohto typu. Žily sú ošetrené tak, že vám cez drobný vpich na nohe, priamo do ich vnútra, aplikujú špeciálnu látku, ktorá ich pod vplyvom tlaku kompresných pančúch, ktoré budete nosiť nejakú dobu po zákroku, uzatvorí. No a teraz stačilo teórie, ktorá vám aj tak nevytvorí lepšiu predstavu o tomto zákroku, pretože vlastná skúsenosť, je predsa len vlastná skúsenosť. ja ju mám za sebou, takže budem rada, ak vám aspoň trošku pomôže.
V prvom rade treba uviesť, že sklerotizácia nie je naozaj ničím strašným. Zájdete na vyšetrenie k cievnemu lekárovi, dohodnete si konkrétny dátum, no a následne si už len potrebujete vybaviť niekoľko hodín voľna v práci. Tento zákrok totiž nie je vykonávaný ambulantne. To znamená, že prídete na kliniku, pretrpíte zákrok a idete späť do práce alebo domov. To už je naozaj len na vás, pretože ihneď po ukončení môžete žiť bežný život. pohyb je dokonca vyslovene vhodný. Určite ihneď z ordinácie neutekajte na maratón, ale bežná chôdza je v poriadku.
Bolesti sa obávať nemusíte. Do nôh vám bude vpichnutá ihla, takže predsa len nejaké tie nepríjemné pocty zažijete, no nejde o nič horšie ako klasický odber krvi. Anestéziu nečakajte, pretože by bola zbytočná. No a na čo riskovať, ak t nie je potrebné? Asi najväčšou výhodou je, že po skleroterapii nemáte na nohách žiadne jazvy či iné stopy. Drobné bodky po vpichoch bude vidieť asi týždeň, ale ak sa nechystáte predvádzať šaty na svetovej módnej prehliadke, tak tieto bodky nie sú žiadny problém. Pokiaľ by vám predsa len vadili, naplánujte si operáciu na zimu, kedy nohy odhalené nenosíte. Je to príjemnejšie aj z toho dôvodu, že asi dva až tri týždne budete musieť nosiť kompresné pančuchy, ktoré počas horúčav naozaj nie sú ničím príjemný. No a to je všetko. Ako som povedala na začiatku, žiaden horor sa nekoná.