Lacná dovolenka na Slovensku, čo k nej potrebujete – auto, alebo si pozrieť sieť autobusov a vlakov. Chuť odhaľovať krajinu. Odhodlanie cestovať. Pár eur so sebou a ide sa na výlet.
Severovýchod Slovenska v sebe ukrýva veľa tajomstiev a miest, o ktorých sa bežne nedozviete. Pri hranici s Poľskou republikou leží povojnové mestečko Svidník. Obýva ho niečo okolo trinásťtisíc obyvateľov. Je to malé a útulné mesto. Čo je na ňom však tak nevšedné a zaujímavé, že stojí za to ho navštíviť ?
Pamätník armádneho generála Ludvíka Svobodu, veliteľa prvého československého armádneho zboru, ktorý počas druhej svetovej vojny sa zúčastňoval na oslobodzovaní Slovenska, tento pán sa neskôr stal prezidentom Československej socialistickej republiky a v meste nájdete jeho podobizeň.
Pamätník sovietskej armády,toto pietne miesto je mramorový, upravený pamätník jediný svojho druhu na Slovensku. Na Mieste je pochovaných vyše desaťtisíc príslušníkov Červenej armády, ktorí zahynuli pri ťažkých bojoch počas oslobodzovania Slovenska. Pamätník stojí za to vidieť. V blízkosti pamätníka sa nachádza vojenská technika, ktorá bola priamo používaná počas druhej svetovej vojny a blízko nej je aj vojenské múzeum, kde môžete nájsť viacero exponátov z druhej a prvej svetovej vojny.
Pamätná tabuľa ruského cárskeho generála Michaila Kutuzovova, ktorý v roku 1805 uteká z bitky pri Slavkove. Slávnej bitky troch cisárov, kde spolu s rakúskym cisárom boli porazení Napolenom. Generál Kutuzov prechádza cez vtedajšiu dedinku Nižný a Vyšný Svidník na Vianoce, kde ho obyvatelia prichýlia a pohostia ho.
V okolí mesta sa nachádza viacero drevených kostolíkov, ktoré sú zapísané v UNESCO a patria k národnému dedičstvu. Sú veľmi vzácne a stojí za to ich vidieť, na Slovensku patria tieto kostolíky k unikátnym sakrálnym stavbám.
Blízko hranice stojí samotný Pamätník Dukla, kde sú pochovaní vojaci československého armádneho zboru, ktorí zahynuli v blízkosti. Tento mohutný pamätník stojí za to navštíviť. V blízkosti sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej si môžete prezrieť staré bojisko a scenériu karpatského oblúka.